119k views
5 votes




Bombarding sodium-23 with a
proton produces nuclide X and a neutron. What is nuclide X?










Answers:



magnesium-24





magnesium-23





neon-23




s
odium-24





none of the above




The isotope P
has a half-life of 14.3 days. If a sample originally contained 1.00 g of P,
how much was left after 43 days?






Answers:


0.250 g





0.125 g





0.750 g





0.500 g




Identify X in the reaction
below.
 U
+  C
→  Cf
+ X







Answers:



1
alpha particle





3
protons





6
neutrons





6
electrons






A .20 gram sample of C-14 was allowed to decay for 3 half-lives.  What mass
of the sample will remain?  Carbon-14 has a half life of 5730
years.  






Answers:



0.025






0.05






0.1





0
.01






0.05






The isotope Cu
has a half-life of 30 s. If a sample originally contained 48 mg of Cu,
how much time passed before the amount fell to 3 mg?


Answers:



120 s





240s



30 s





60 s (when I did my calculation for the question above, I got 60 seconds)



What radionuclide decays to Fe-56
by beta emission?








Answers:


 Fe





 Co





 Mn





 Co





 Mn How do I know wat it becomes. I put 57 Co 27 and it's wrong.



The Cf
to Cf
conversion is accompanied by __________.







Answers:



an alpha
emission





a
neutron capture





an electron
capture





an electron release I would greatly appreciate your help...ASAP. Thank you.

1 Answer

1 vote
Bombarding sodium-23 with a proton produces nuclide X and a neutron. What is nuclide X?


^(23)_(11)Na--^(\beta^+)--> ^(23)_(10)Ne + e^(+)

answer: neon
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
The isotope P has a half-life of 14.3 days. If a sample originally contained 1.00 g of P,
how much was left after 43 days?

0 days >>> 1.00g
14,3 days >>> 1.00g :2 = 0,5g
(14.3+14.3) days >>> 0.5g : 2 = 0.25g
(14.3+14.3+14.3) days >>> 0.25g : 2 = 0.125g

answer: 0.125g
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Identify X in the reaction
below.
U + C → Cf + X


^(238)_(92)U ---> ^(251)_(98)Cf+6e^-

answer: 6 electrons (so it's beta
⁻)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

A .20 gram sample of C-14 was allowed to decay for 3 half-lives. What mass
of the sample will remain? Carbon-14 has a half life of 5730
years.

at the beginning >>> 0.20g
1 half-live >>> 0.20g : 2 = 0.10g
2 half-live >>> 0.10g : 2 = 0.05g
3 half-live >>> 0.05g : 2 = 0.025g

answer: 0.025g
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

The isotope Cu has a half-life of 30 s. If a sample originally contained 48 mg of Cu,
how much time passed before the amount fell to 3 mg?

0 s (at the beginning) >>> 48mg
30s >>>>>>>>>>>>>>> 48mg : 2 = 24mg
(30+30)s >>>>>>>>>>> 24mg : 2 = 12mg
(30+30+30)s >>>>>>>> 12mg : 2 = 6mg
(30+30+30+30)s >>>>> 6mg : 2 = 3mg

answer: 30+30+30+30 = 120s
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
What radionuclide decays to Fe-56 by beta emission?


^(56)_(26)Fe--^(\beta^-)-->^(56)_(27)Co + e^-

answer: ⁵⁶₂₇Co
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
The Cf to Cf conversion is accompanied by __________.

Cf to Cf ???? maybe...mistake?

User Rtimoshenko
by
6.6k points