menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
I bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
I bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
asked
Aug 28, 2016
147k
views
5
votes
I bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Ratata Tata
asked
by
Ratata Tata
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
4.50 ÷ 5 = 0.9
The unit price is $0.9 or ¢9.
Ganye
answered
Sep 3, 2016
by
Ganye
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org