218k views
4 votes
A pair of $120 shoes was discounted 20 percent. A customer had a coupon for an additional $5 off. What was the final price of the shoes?

User Atcold
by
6.1k points

2 Answers

4 votes
The answer is 91 dollars
just multiply the original amount by .2 then subtract from 120 then subtract 5 and thats your answer
User Esme
by
6.9k points
1 vote

Answer:

The final price is $91

Explanation:

If the pair of shoe that cost $120 was discounted foe 20 percent, to find the price, we will simply find;

20% of $120 = 20% × $120

=
(20)/(100) × $120

The fraction 20/100 can be reduced to 1/5 thus;

=
(1)/(5) × $120

= $
(120)/(5)

=$24

Then we will subtract this $24 from $120, that is; $120 - $24 =$96

But the question says a customer had a coupon for additional $5 off, so we will subtract $5 from the $96, that is; $96 - $5 = $91

Hence, the final price is $91

User Viswesn
by
7.2k points