194k views
1 vote
What is the unit price for a pice a cheese if 1.24 pounds cost $11.25?

2 Answers

7 votes
Answer=$9.07 per pound
$11.25 1.24 pounds

11.25/1.24=$9.07 per pound
User Stirman
by
8.4k points
6 votes
If you would like to know how much cost 1 pound of cheese, you can calculate this using the following steps:

1.24 pounds ... $11.25
1 pound ... $x = ?

x * 1.24 = 1 * 11.25
x * 1.24 = 11.25 /1.24
x = 11.25 / 1.24
x = $9.07

Result: 1 pound of cheese cost $9.07.
User Nikul
by
8.9k points