menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Bruce bought two books. One book costs $4.00 more than three times the other. Together, the two books cost him $72
asked
Aug 17, 2016
106k
views
3
votes
Bruce bought two books. One book costs $4.00 more than three times the other. Together, the two books cost him $72
Mathematics
middle-school
Neoryder
asked
by
Neoryder
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
divide 72 by 4 which equals 18
Tronbabylove
answered
Aug 22, 2016
by
Tronbabylove
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 17, 2024
206k
views
Bruce bought two books one by one book cost four dollars more than three times the other together the two books cost $72
Pat Murray
asked
Feb 17, 2024
by
Pat Murray
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
206k
views
asked
Sep 9, 2018
86.2k
views
Bruce bought 2 books one book costs $4.00 more than three times the other. together , the two books cost him $72 . How much does each book cost?
Milind Dalvi
asked
Sep 9, 2018
by
Milind Dalvi
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
86.2k
views
asked
Sep 5, 2019
56.7k
views
Bruce bought two books one book cost $4.00 more than three times the other . Together, the two books cost him $72
Jason Coco
asked
Sep 5, 2019
by
Jason Coco
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
56.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org