53.4k views
1 vote
Coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?

User Pacuna
by
7.5k points

2 Answers

3 votes
$6.32 per pound.

18.96/3=6.32
User Evan Chu
by
6.8k points
0 votes
WORK
Divide 18.96 by 3. The answer you get is the price for 1 pound of coffee.
ANSWER
$6.32 is the price of 1 pound of coffee.
User Dulan
by
7.8k points