menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
asked
Jun 15, 2016
53.5k
views
1
vote
Coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
Mathematics
middle-school
Pacuna
asked
by
Pacuna
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$6.32 per pound.
18.96/3=6.32
Evan Chu
answered
Jun 17, 2016
by
Evan Chu
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
WORK
Divide 18.96 by 3. The answer you get is the price for 1 pound of coffee.
ANSWER
$6.32 is the price of 1 pound of coffee.
Dulan
answered
Jun 21, 2016
by
Dulan
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org