108k views
3 votes
Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost

2 Answers

5 votes
$2.50 divided by 5= 0.5
0.5x7= 3.5
Your answer is $3.50 per cake but since you need 7 you do, $3.50x7= 24.5
So the final answer is $24.50
User Zarna Borda
by
7.6k points
2 votes
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
User Benrifkah
by
8.2k points

Related questions

asked Apr 2, 2016 137k views
Saturnix asked Apr 2, 2016
by Saturnix
8.5k points
1 answer
5 votes
137k views
asked May 24, 2016 36.4k views
Pharsfalvi asked May 24, 2016
by Pharsfalvi
8.3k points
1 answer
5 votes
36.4k views
asked Sep 27, 2016 108k views
David Chan asked Sep 27, 2016
by David Chan
8.6k points
1 answer
1 vote
108k views