207k views
3 votes
a stone falls from a ledge and takes 8 seconds to hit the ground. The stone has an original velocity of 0 m/s. How tall is the ledge

User Ggulgulia
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

Here's a formula that tells the distance covered by an
accelerating object starting from rest. The formula is
very useful, and it's simple enough to memorize:

Distance = (1/2) (acceleration) (time squared) .

If the object is falling, then the acceleration is gravity, 9.8 m/s²,
and the distance is

(4.9) (time²) .

In this question,

D = (4.9) (8²)

= (4.9 x 64) = 313.6 meters.

Coupla comments:

-- This calculation ignores air resistance.
We kind of ALWAYS do that, otherwise
the calculation would be very complicated,
and would need a lot of other numbers
that we don't know, like the size and shape
of the falling object, and the density of the air.

-- This is a very big building ... about 1,029 feet.
In New York City, the Chrysler building and
the New York Times building are both only
15 feet taller than that.


User Waheed Ur Rehman
by
7.5k points
4 votes
The height of a falling object, h, in terms of the seconds passed, t, is
h = 0.5(-9.8t^2) + v_0t + h_0
0 = -4.9(8)^2 + 0 + h_0
h_0 = 64 * 4.9
= 313.6 meters
User Fittoburst
by
7.6k points