88.7k views
2 votes
stephen wakes up late and runs to catch the bus, his running speed is 4m/s, he gets to the bus stop in 2 minutes. how many metres is the bus stop from his house?

User Pierre F
by
7.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

20. 83 m/s is the speed.

Explanation:

User Abbey Jackson
by
6.9k points
1 vote
Given:
s=4m/s
t=2m
d=?

Convert
1min=60sec

2 min x 60 sec / 1min = 120 sec

d=vt
= 4m/s * 120s
= 480 m


Example:
The given terms here are: Distance = 150 km Time = 7200 s Speed =? To express the speed in appropriate units, in this given we can simply kilometer to meter which is the SI unit for distance. Hence, we do the conversion first.
1.
Conversion
150 km = m? 1 km = 1000 m 150 km x 1000 m / 1 km = 150, 000 m
2.
To find speed, we drive the formula d = vt where v = velocity or speed to v= d/t

V = d / t
V = 150, 000m / 7200 s
V = 20.83 m/s

Hence, 20. 83 m/s is the speed.

User Antonio Max
by
7.4k points