80.0k views
4 votes
Today only , a table is being sold at 34% discount. The sale price is $495. What was the price yesterday?

User Slonkar
by
6.8k points

2 Answers

2 votes

Final answer:

The original price of the table was $750 before a 34% discount was applied, reducing the price to $495.

Step-by-step explanation:

The student has asked for help in finding the original price of a table before a discount was applied. Given that the sale price of the table is $495 after a 34% discount, we can use algebra to determine the original price.

To find the original price, we set up the equation where the original price minus the discount (34% of the original price) equals the sale price:

Original Price

- (

Original Price

* 0.34) = $495

Now, we solve for the Original Price:

Original Price * (1 - 0.34) = $495

Original Price * 0.66 = $495

Original Price = $495 / 0.66

Original Price = $750

The original price of the table was $750 before the applied discount of 34%.

User Humphrey Winnebago
by
6.9k points
4 votes
In the given problem, it is given that the table is sold at a discount of only one day and that is today. so the table would be have been sold at its original price yesterday. The discount given today is 34% and the sale price for today is $495.
Let us assume the price of the table yesterday = x
Then we can write the equation as
x = 295 * (100/34)
= 29500/34
= 867.64
So the selling price of the table yesterday was $867.64.
User Ostrokach
by
7.1k points