menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen
asked
Nov 23, 2016
165k
views
2
votes
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen
Mathematics
middle-school
Slumbergeist
asked
by
Slumbergeist
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
1 dozen = 12
4 • 3 = 12
Because you need 12 muffins, multiply the cost for 4 muffins by 3 to get the total.
$3.50 • 3 = $10.50
1 dozen muffins costs $10.50
Robin Wieruch
answered
Nov 29, 2016
by
Robin Wieruch
9.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org