165k views
2 votes
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen

1 Answer

3 votes
1 dozen = 12
4 • 3 = 12

Because you need 12 muffins, multiply the cost for 4 muffins by 3 to get the total.

$3.50 • 3 = $10.50

1 dozen muffins costs $10.50
User Robin Wieruch
by
9.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories