193k views
3 votes
$56/25 gal or $32.05/15 gal which is better and show me what you did so i can understand

User Mornirch
by
6.9k points

1 Answer

5 votes
Answer=$56 for 25 gallons

$56 for 25 gallons vs. $32.05 for 15 gallons

to solve for this, simply divide the price by the number of gallons, so...

$56/25=$2.24 per gallon

$32.05/15=$2.14 per gallon

Now that we have the price per gallon, it is easy to see that $56 for 25 gallons is the better deal.
User Rhodesia
by
7.2k points