32.6k views
0 votes
The accepted value for the percent by mass of water in a hydrate is 36.0%. In a laboratory activity, a student determined the percent by mass of water in the hydrate to be 37.8%. What is the percent error for the student's measured value?

(1) 5.0% (3) 1.8%

(2) 4.8% (4) 0.05%

User Ksimons
by
7.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

5%

Step-by-step explanation:

User Kettlepot
by
6.7k points
4 votes
The original or accepted value for the percent by mass of water in a hydrate = 36%
Percen by mass of water in the hydrate determined by the student
in the laboratory = 37.8%
So the difference between the actual and the percent by mass in water determined by student = (37.8 - 36.0)%
= 1.8%
So the percentage of error made by the student = (1.8/36) * 100 percent
= (18/360) * 100 percent
= ( 1/20) * 100 percent
= 5 percent
So the student makes an error of 5%. Option "1" is the correct option.
User Rburhum
by
7.2k points