142k views
3 votes
quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off her purchase. If each sheet of stickers had the same cost, how much did each sheet of stickers cost?

1 Answer

0 votes

Answer: $1.25


Explanation:

Given: Quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers .

Cost of each magazine =$3.99

Cost of 3 such magazines=
3*3.99=\$11.97

The sales tax=$1.02

Cost of coupon =$ 1.50

Therefore the total cost of 4 sheet of stickers=$16.49-$11.97-$1.02+$1.50

⇒ The total cost of 4 sheets of stickers=$5

Now cost of 1 sheet of stickers= 5÷4 = $1.25

∴ cost of 1 sheet of stickers = $1.25

User That Other Guy
by
7.8k points