227k views
4 votes
Find the unit rate:

$2 for 5 cans of dog food

User Jxgn
by
7.7k points

2 Answers

5 votes
.40 per can
2/5 = .4
User RaviH
by
7.6k points
1 vote
.40$/1 is the answer to your question
User Lsowen
by
7.2k points