78.0k views
2 votes
Given the balanced equation representing a reaction:

4Al(s) + 3O2(g) ==> Al2O3(s)

As the aluminum loses 12 moles of electrons, the oxygen
(1) gains 4 moles of electrons

(2) gains 12 moles of electrons

(3) loses 4 moles of electrons

(4) loses .12 moles of electrons

User Shivankgtm
by
7.2k points

2 Answers

2 votes
Base on the question, which of the following that sates the balance of the reaction and as the aluminum loses 12 moles of electrons, what could be the oxygen, and base on my research, the possible answer among them is in number (2) gains 12 moles of electrons, I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more 
User Shaunlim
by
7.2k points
6 votes
As aluminium loses 12 moles of electrons oxygen gain 12 moles of electrons.

Step-by-step explanation
4Al + 3 O2Al2O3
first write the ions of Aluminium and oxygen

that is, Aluminium ion is = Al^3+
oxygen ion is = O^2-
therefore one atom of Al loses 3 electrons moles while
one atom of O gain 2 electrons moles

from equation above there a total of number of Al atom are 4 =( 1 x4=4) atoms while
Oxygen atoms are 6= ( 3 x2=6) atoms

therefore the total number of Moles of Al lost is = 3 x 4 = 12 moles of electrons


total number of moles of O gained = 2 x6 = 12 moles of electrons