146k views
5 votes
In winter, the price of apples suddenly went up by$0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88.

Write an equation to determine the original price per pound (p) and then find the original price per pound.

2 Answers

3 votes

Answer:

1.21=x

Explanation:

Do

3 (x + 0.75) = 5.88

then 3x + 2.25 = 5.88

then 3x = 5.88 - 2.25

to 3x = 3.63

and last of allx = 3.63 / 3

User PrzemG
by
7.2k points
2 votes

From the information given, the original price per pound was increased by $ 0.75
Let the original price be x, so the new price is x + 0.75

Sam bought 3 pounds of apples at new price and it cost him 5.88

so we form an equation:

3 (x + 0.75) = 5.88

3x + 2.25 = 5.88

3x = 5.88 - 2.25

3x = 3.63

x = 3.63 / 3

x = 1.21

Therefore the original price per pound is 1.21 dollars


User Sanju Bhatt
by
7.3k points