menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If the markup formula is 40percent of cost and the selling price is 49.99what is the cost/ a 31.76 b 33.33 c 34.33 d 35.71
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If the markup formula is 40percent of cost and the selling price is 49.99what is the cost/ a 31.76 b 33.33 c 34.33 d 35.71
asked
Mar 2, 2016
188k
views
4
votes
if the markup formula is 40percent of cost and the selling price is 49.99what is the cost/ a 31.76 b 33.33 c 34.33 d 35.71
Mathematics
high-school
Roberg
asked
by
Roberg
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
An item, x, is marked up 40% and now costs $49.99
40% is 0.40
1 times any number will be the same number so we'll use that to add on the original price to the amount of increase
(1+0.40)x=49.99
x=49.99/1.4
x=35.71 so D is the answer
Blem
answered
Mar 7, 2016
by
Blem
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 26, 2019
113k
views
A pound of coffee costs $14.99what is the cost per ounce
Foad Tahmasebi
asked
Aug 26, 2019
by
Foad Tahmasebi
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
113k
views
asked
Dec 7, 2023
131k
views
5(9-5)2+(-2)(-5)+(-3)?5(4)- 10+9220210+910-10+99What was Fernando's error?O Fernando evaluated the numerator of the fraction incorrectly.20O Fernando simplified 2 incorrectly.O Fernando incorrectly found
MUHAMMED IQBAL PA
asked
Dec 7, 2023
by
MUHAMMED IQBAL PA
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
131k
views
asked
Apr 6, 2023
225k
views
50 pounds of pet food for 37.99What is the unit rate?
Pengemizt
asked
Apr 6, 2023
by
Pengemizt
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
225k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org