83.5k views
0 votes
What is the momentum of a 5 kg object that has a velocity of 1.2 m/s?

User Bagheera
by
6.7k points

2 Answers

3 votes
In the given question all the required details are given. Using these information's a person can easily find the momentum of the object. In the question it is already given that the mass of the object is 5 kg and the velocity at which it is traveling is 1.2 m/s.
We know the equation of finding momentum as
Momentum = mass * velocity
= 5 * 1.2
= 6
So the momentum of the object is 6 Newton.
User Guillaume Husta
by
7.1k points
2 votes

Answer: P = 6 kg m/s

Step-by-step explanation:

Momentum of an object is given by the product of mass and velocity. Any object in motion has momentum.

It is given by:

P = m v

where m is the mass and v is the velocity.

Here, m = 5 kg

v = 1.2 m/s

Thus, P = m v = 5 kg × 1.2 m/s² = 6 kg.m/s²

User Suanne
by
7.8k points