118k views
3 votes
It cost body $44.88 to but 12 gallons of gas . What is the cost per gallon of gas?

User Gsamaras
by
7.4k points

2 Answers

4 votes
44.88/12=3.74$
One gallon of gas costs 3.74$
User Jim Hankins
by
8.4k points
3 votes
You would have to find it in terms of single units:
Divide 44.88 by 12:
44.88/12= 3.74
Therefore, the cost per gallon of gas is $3.74
User Erik Johnson
by
7.4k points