menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It cost body $44.88 to but 12 gallons of gas . What is the cost per gallon of gas?
asked
Feb 12, 2016
118k
views
3
votes
It cost body $44.88 to but 12 gallons of gas . What is the cost per gallon of gas?
Mathematics
high-school
Gsamaras
asked
by
Gsamaras
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
44.88/12=3.74$
One gallon of gas costs 3.74$
Jim Hankins
answered
Feb 14, 2016
by
Jim Hankins
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
You would have to find it in terms of single units:
Divide 44.88 by 12:
44.88/12= 3.74
Therefore,
the cost per gallon of gas is $3.74
Erik Johnson
answered
Feb 16, 2016
by
Erik Johnson
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org