14.4k views
0 votes
There is a 10 pack of 2.1 ounce bars, and it costs $15.37, what is the price per ounce?

2 Answers

4 votes
The 10 pack of 2.1 ounce bars costs 15.37; The price per bar is 15.37/10=1.537;the price per ounce is 15.37/ (10*2.1)= $0.73
User Alex Yeung
by
8.0k points
1 vote
So,

There are 10 packs of bars that each weigh 2.1 oz. The total cost of these bars is $15.37.

To find the price per ounce, we need to divide by the number of packs and the number of ounces.
15.37 * 0.1 = 1.537

(1.537)/(2.1) = 0.73\ (approximated)

So the cost per ounce is approximately 73 cents.
User Ngesh
by
8.1k points