14.2k views
4 votes
mr.havel bought a car for $2400 and sold it for $2700. what was the percent profit for selling the car ?

2 Answers

3 votes
2700-2400=300 300 is your profit after subtracting your expenses

User Siddhartha Reddy
by
7.1k points
5 votes
22% profit. 2400/2700 = 88% 100%-88% = 22%
User Simon Ordo
by
7.2k points