menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You buy 3 books that each cost the same amount and a magazine all for $55.99 you know the magazine costs $1.99. How much does each book cost ? Equation?!
asked
Sep 3, 2016
64.6k
views
3
votes
You buy 3 books that each cost the same amount and a magazine all for $55.99 you know the magazine costs $1.99. How much does each book cost ? Equation?!
Mathematics
high-school
Sanket Vekariya
asked
by
Sanket Vekariya
6.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The 3 books that you buy will cost 18 dollars a piece. You take how much you spend minus the costs you already know. Then what ever is left then you take what you need to find and divide that by the total that you have found.
Natxet
answered
Sep 5, 2016
by
Natxet
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
$55.99- $1.99= $54
$54 divided by 3 is 18
Each book costs $18
Marzouk
answered
Sep 9, 2016
by
Marzouk
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.7m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org