menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 32 ounce bottle of fresh-squeezed fruit juice sells for $3.29. A 24-ounce bottle of the same juice sells for $1.97. Which bottle is the better deal?
asked
Aug 26, 2016
71.1k
views
3
votes
A 32 ounce bottle of fresh-squeezed fruit juice sells for $3.29. A 24-ounce bottle of the same juice sells for $1.97. Which bottle is the better deal?
Mathematics
high-school
Len
asked
by
Len
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
The 24 oz. is the better deal. For the 24 oz, each ounce is worth $.08 compared to $.10 per ounce for the 32 ounce bottle.
Jukurrpa
answered
Sep 2, 2016
by
Jukurrpa
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 19, 2024
110k
views
Every Sunday, Kayla and her cousins get together for brunch. This week, Kayla is in charge of making fresh-squeezed orange juice. There is a proportional relationship between the number of oranges Kayla
Tdhsmith
asked
Jul 19, 2024
by
Tdhsmith
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
110k
views
asked
Nov 28, 2024
54.2k
views
A juice company has found that the marginal cost of producing x pints of fresh-squeezed orange juice is given by the function below, where c'(x) is in dollars. Approximate the total cost of producing 261
Mohit Deshpande
asked
Nov 28, 2024
by
Mohit Deshpande
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
54.2k
views
asked
Sep 17, 2024
220k
views
A layered juice drink has the following ingredients: freshly squeezed orange juice, sports drink (fruit punch flavor works great), chilled water, ice cubes, and fresh mint leaves. To make the drink, start
Omgmakeme
asked
Sep 17, 2024
by
Omgmakeme
8.4k
points
English
high-school
1
answer
5
votes
220k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity