In 5 hours the plane covers 2,750 miles .
What about in 1 hour?
We form an equation:
5 = 2750
1 = x
Where x is distance travelled in 1 hour.
Cross multiplying the equation, we get:
5 * x = 2750 * 1
5x = 2750
x = 2750 /5
x = 550.
I hr = 550 miles.
We know 1 hr has 3,600 seconds and I mile has 1609.34 meters, so:
1* 3,600 = 550 * 1609.34
3,600 seconds = 885,137 meters. How about 1 second?
1 second = 885137 / 3,600
1 sec = 245.87 meters.
Therefore The airplane flies at a rate of 245.9 m/s