If you bought a sweater for $40 and there was 33% discount, you can calculate the new price of the sweater using the following steps:
discount: 33% of $40 = 33/100 * 40 = $13.2
Now, you have to subtract the discount from the price of the sweater:
$40 - $13.2 = $26.8
Result: The new price of the sweater was $26.8.