menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
How do I find the unit rate? $253 for 20 hours
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
How do I find the unit rate? $253 for 20 hours
asked
Feb 16, 2016
183k
views
1
vote
How do I find the unit rate?
$253 for 20 hours
Mathematics
middle-school
Neuviemeporte
asked
by
Neuviemeporte
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Divide 253 by 20 to get the unit rate.
We get 12.65
So our unit rate is;
$12.65 per hour
Kball
answered
Feb 20, 2016
by
Kball
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 27, 2024
41.7k
views
Suppose you take a 15 year mortgage for a house that costs $253,368. Assume the following: The annual interest rate of the mortgage is 4.4%. The bank requires a minimum down payment of 8% of the cost of
Har
asked
Apr 27, 2024
by
Har
8.1k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
41.7k
views
asked
Feb 14, 2024
91.5k
views
A person opens a bank account with a deposit of $200 what is the future value of this amount after 3 years if the interest rate is 8% ?compounded semi-annually . a 166.29 .b 188.20 . C $253.06 . d $300.
Tyler Liu
asked
Feb 14, 2024
by
Tyler Liu
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
91.5k
views
asked
Apr 1, 2024
208k
views
the subject property has a pool; the comparable property, which sold for $253,500, has no pool (rated as a price differential of $21,500). the appraisal adjustment should be
Freshking
asked
Apr 1, 2024
by
Freshking
8.4k
points
Business
high-school
1
answer
3
votes
208k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org