98.3k views
2 votes
At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does one pound of peas cost?

User LombaX
by
8.0k points

2 Answers

0 votes
It cost 70 cents per pound
User Aendra
by
8.3k points
2 votes
$0.7. To get the answer, divide the cost by the amount purchased
User Vidarious
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories