menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does one pound of peas cost?
asked
Aug 11, 2016
98.3k
views
2
votes
At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does one pound of peas cost?
Mathematics
middle-school
LombaX
asked
by
LombaX
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
It cost 70 cents per pound
Aendra
answered
Aug 13, 2016
by
Aendra
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
$0.7. To get the answer, divide the cost by the amount purchased
Vidarious
answered
Aug 18, 2016
by
Vidarious
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity