178k views
4 votes
36 oz of flour costs $4.32. What is the cost per ounce?

User Howaryoo
by
9.2k points

1 Answer

3 votes
cost per ounce is the ratio of $ to each ounce

$4.32/36 oz

$0.12 per ounce
User Alexu
by
7.6k points

No related questions found