103k views
4 votes
The power in a circuit is 2 w and the voltage is 29 vdc. what is the circuit current

1 Answer

7 votes

Power dissipated in an electric circuit = (voltage) x (current).

2 W = (29 V) x (current)

Divide each side by 29V : Current = 2W / 29V = 0.069 A = 69 milliamperes

User RoelAdriaans
by
8.1k points