185k views
7 votes
A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?

2 Answers

12 votes

Answer:

$2.00

Explanation:

24/12=2

User Grinneh
by
8.0k points
6 votes

Answer: each cookie costs 2$

12x 2 = 24

Explanation:

User Michal Karbownik
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories