225k views
2 votes
A 500 gram piece of metal has a volume of 2.75cm3 what is the density

2 Answers

7 votes
density is mass / volume so it is 500 / 2.75=181.82 g/cm3
5 votes

Answer:
181.82\ g/cm^3

Step-by-step explanation:

Given that the volume of a piece of metal =
2.75\ cm^3

Mass of piece of metal= 500 g

Formula to calculate the density is given by :-


\text{Density}=\frac{\text{Mass}}{\text{Volume}}

Then, the density of piece of metal is given by :-


\text{Density of piece of metal}=(500)/(2.75)\\\\\Rightarrow\ \text{Density}=181.818181818\approx181.82\ g/cm^3 [Rounded to the nearest two decimal places.]

Hence, its density of piece of metal=
181.82\ g/cm^3

User Harsh Manvar
by
7.1k points