10.7k views
22 votes
A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?.

User Glaslos
by
4.7k points

1 Answer

10 votes

each cookie is like $2

Explanation:

24 divided by 12 equals 2

User Llewmills
by
4.7k points