68.7k views
2 votes
A 13-ounce package o pistachios costs $5.99.What is the unit rate?

2 Answers

4 votes
The answer is $0.46 an ounce. 
User Bassant Ashraf
by
7.1k points
1 vote
All you have to do is take $5.99 divided by 13 and you get $0.46
User Evasilchenko
by
6.8k points