menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 13-ounce package o pistachios costs $5.99.What is the unit rate?
asked
Dec 26, 2016
68.7k
views
2
votes
A 13-ounce package o pistachios costs $5.99.What is the unit rate?
Mathematics
middle-school
Hongzhi WANG
asked
by
Hongzhi WANG
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The answer is $0.46 an ounce.
Bassant Ashraf
answered
Dec 29, 2016
by
Bassant Ashraf
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
All you have to do is take $5.99 divided by 13 and you get $0.46
Evasilchenko
answered
Jan 2, 2017
by
Evasilchenko
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 22, 2024
66.6k
views
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. What's the unit rate?
Noemie
asked
Oct 22, 2024
by
Noemie
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
66.6k
views
asked
Apr 6, 2017
51.3k
views
Find the unit rate of a 13 ounce package of pistachios costs 5.99
Matt Runion
asked
Apr 6, 2017
by
Matt Runion
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
51.3k
views
asked
Sep 9, 2015
45.2k
views
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99. What's the unit rate?
WillC
asked
Sep 9, 2015
by
WillC
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
45.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity