218k views
5 votes
The scale model of a skyscraper being built is 4.2 feet tall. When it is finished, the skyscraper will be 525 meters tall. What scale was used to make the model?

User Khustochka
by
7.3k points

1 Answer

1 vote
4.2 ft = 525 meters.... So 1 ft = 525÷42=125 meters
User Maarten Hartman
by
7.2k points