1.8k views
0 votes
Find the cost of 12 sweets if 2 sweets cost 5p

2 Answers

4 votes
2.5 time 12 = 30
The answer will be 30
User Munees Majid
by
7.5k points
4 votes
2 sweets = 5p
2 goes into 12 6 times so,
5 × 6 =30
the cost of 12 sweets is 30p
User Monstergold
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories