The circumference of a circle is (pi) x (diameter).
Diameter = (circumference) / (pi)
Radius = 1/2 of the diameter = (circumference) / (2 pi)
= (44cm) / (2 pi) = 22cm/pi = 7 cm (rounded)
The area of a circle is (pi) x (radius)² =
(pi) x (22cm/pi)² =
(22cm)²/pi =
(484 cm²)/pi = 154.1 cm² (rounded)
=