60.5k views
3 votes
If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25, how much would 1 lb. of candy cost.

User Vidi
by
8.0k points

2 Answers

1 vote
20.25 divided by 3.75 = 5.40
User Hoan Dang
by
8.1k points
2 votes

3 3/4 lb of candy costs $ 20.25

we have been given a mixed fraction with both whole number and fraction

so lets convert it an improper fraction

3 3/4

3 wholes are equivalent to
3*(4)/(4) = (12)/(4)

then 3 3/4 is -
(12)/(4) + (3)/(4) = (15)/(4)

so 15/4 lbs -- $ 20.25

then 1 lb is --
(20.25)/(15/4) = (20.25*4)/(15) = (81)/(15) = 5.4

therefore 1 lb is equal to $ 5.40

User Draxxxeus
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories