menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would
asked
May 4, 2016
93.8k
views
5
votes
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put weight or cost on the x-axis? Which one would you put on the y-axis? d. Plot the two points described e. How much would 5 pounds of cherries cost? What did you do to solve this problem?
Mathematics
middle-school
Youngjae
asked
by
Youngjae
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
I'm stuck on the graphing part it's confusing.
Sergey Mell
answered
May 6, 2016
by
Sergey Mell
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
Ericso
answered
May 10, 2016
by
Ericso
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org