127k views
0 votes
If Mary deposits $275 in principal at an interest rate of 3.2 percent, how much interest will she earn in one year

User Ahmad Beg
by
6.3k points

2 Answers

3 votes

Answer: $8.80

Explanation:

User Charu Khurana
by
6.9k points
0 votes

Answer:

Mary earns interest in one year is $88 .

Explanation:

Formula


Simple\ interest = (Principle* rate* time)/(100)

As given

If Mary deposits $275 in principal at an interest rate of 3.2 percent .

Principle = $275

Rate = 3.2%

Time = 1 year

Putting all the values in the formula


Simple\ interest = (275* 3.2* 1)/(100)


Simple\ interest =(880)/(100)

Simple interest = $88

Therefore the Mary earns interest in one year is $88 .

User Anuresh Verma
by
6.7k points