93.1k views
4 votes
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes

User Seraphin
by
8.1k points

1 Answer

3 votes
For eight juice boxes, its 4$. Unit rate is how much for each juice box, so you just divide 4 by 8 and you get .50$
Algebra way: 8A=4 A=.50
User Kawingkelvin
by
7.3k points