66.7k views
20 votes
Can anyone help me?plps

Can anyone help me?plps-example-1
User Yani
by
7.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

42.5°

Explanation:

Reference angle = θ

Side opposite to θ = 2.7

Hypotenuse = 4

Applying trigonometric ratio, we have:


sin (\theta) = (opp)/(hyp) = (2.7)/(4)


sin (\theta) = 0.675


\theta = sin^(-1)(0.675)


\theta = 42.4541502

θ = 42.5° (nearest tenth)

User Gaza
by
7.1k points