230k views
4 votes
The bag of peanuts shown is on sale for $9.30. the pep club wants to divide the larger bag into 3/4 pound bags to sell at football games. One bag is 5 pounds. how much will it cost to fill one smaller bag?

User Koolbanana
by
8.5k points

1 Answer

2 votes
1 bag costs $9.30
1 bag weighs 5 pounds
Therefore,
5 pounds costs $9.30.

We need to get the cost per pound by dividing the total cost of the bag by the total number of pounds in the bag.

$9.30 / 5 = $1.86 per pound.

The pep club wants to divide the larger bag into smaller bags with 3/4 pounds in it.

3/4 pounds is 75% of 1 pound. where: 3/4 * 1 = 0.75 * 100% = 75%

To get the cost of the smaller bag containing 3/4 pounds, we must compute the cost per pound based on the percentage of its weight.

1 pound = $1.86. Since, the smaller bag only contains 75% weight of peanuts, it must also cost 75% of the cost per pound.

Thus, $1.86 * 75% = $1.395 cost per smaller bag



User Zujaj Misbah Khan
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories