104k views
3 votes
Lydia bought a shirt at 20% off its retail price of $40. She paid 5% tax on the price after the discount. How much did Lydia pay for the shirt?

User Russ Hyde
by
6.7k points

1 Answer

0 votes
Retail Price= $40

Price after 20% discount

20/100 x 40 = $8

40-8= $32 after discount

tax paid on $32 shirt = 5/100 x32 = $1.6

she paid $32+$1.6= $33.6

User JBH
by
7.5k points