23.6k views
3 votes
If a basketball travels a distance of 4 meters in 5 seconds, what is its average speed?

User Peter VdL
by
6.9k points

2 Answers

7 votes
The average speed is 0.8 meters per second.
User Noloman
by
6.9k points
5 votes

Answer:

Average speed, s = 0.8 m/s

Explanation:

It is given that,

Distance travelled by a basketball, d = 4 meters

Time taken to cover that distance, t = 5 seconds

We have to find the average speed of the basketball. It is defined as the total distance covered by the basketball divided by total time taken. It can be written as :


speed=(distance)/(time)

or
s=(d)/(t)

Putting the values of d and t. We get :


s=(4\ meters)/(5\ seconds)

s = 0.8 m/s

Hence, the average speed of the basketball is 0.8 m/s

User Toohool
by
6.8k points