50.9k views
1 vote
What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 pounds costs $11.25?

User Arpho
by
7.3k points

2 Answers

6 votes
If you do the ratio between the price and the amount of cheese, you'll get the answer:


(11.25\$)/(1.24\ lb) = \bf 9.07(\$)/(lb)
User Ecoe
by
6.7k points
3 votes

we know that

The unit price is the cost per unit, and to find the unit price, divide the price by the number of units

so


Unit\ price =(11.25)/(1.24) (usd)/(pound) \\ \\ Unit\ price=9.07(usd)/(pound)

therefore

the answer is

The unit price is
9.07(usd)/(pound)


User Andrei Ivascu
by
6.8k points