21.4k views
1 vote
How far will an object move in 3 s if its average speed during that time is 40 m/s? Answer in units of m.

User Widged
by
8.3k points

1 Answer

4 votes
dist = avvg vel x time = 40m/s x 3s = 120m
avg velocity = total dist/total time
the total time is 18 hrs
the total distance = 9x45+9x69 = 1026km
avg vel = 1026km/18 hrs = 57km/hr
User Mellort
by
7.1k points