22.2k views
0 votes
each week, mr. jones goes to the grocery store. mr.jones estimates that he will spend $120 when he goes to the grocery store this week. He actually spends $94.

User Labynocle
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
Mr. Jones estimate is wrong then.  It is $26 more than he actually bought.
User Qammar Feroz
by
6.5k points
4 votes

Answer:

Error = 26, Percent error = 21.67%.

Explanation:

It is given that mr.jones estimates that he will spend $120 when he goes to the grocery store this week.

He actually spends $94.

Let as assume we need to find the percent error.

Error = Estimated - Actual

Error = 120 - 94

Error = 26

Formula for % error.


\%error=(Error)/(Estimated)* 100


\%error=(26)/(120)* 100


\%error\approx 21.67

Therefore, the percent error is 21.67%.

User Narayanan
by
7.7k points