80.3k views
3 votes
If five pounds of potatoes cost $3.45, then 2 lb cost $.89.

User Mimoralea
by
8.0k points

2 Answers

5 votes
False. $3.45 divided by 5 times two equals $1.38 not $.89
3 votes
if this a true or false question, that is false you will see that 2 lbs of potatos cost $1.38 (:

User Nick Kohrn
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories