154k views
5 votes
A 3.7 kg object is lifted to a Hight of 3 meters what is the potential energy of this object

1 Answer

6 votes
Gravitational potential energy = (mass) x (gravity) x (height)

PE = (3.7) x (9.81) x (3)
= 108.89 kilogram-meters²/second
= 108.89 newton-meters
= 108.89 joules
User Radbrawler
by
7.5k points